Άγγελος Φυρλής 04/02/2019

Καλύτερη αλλά άστοχη η Δάφνη

Η Δάφνη Παλαιού Φαλήρου κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, ωστόσο εμφάνισε ξανά πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων και περιορίστηκε στο πλασματικό 1-1.

Η ομάδα μας μπήκε φουριόζα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5’ χάρις στο όμορφο τελείωμα του Μαυρέλη,

που εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μινάι και έδωσε το σύνθημα για τη νίκη. Εντούτοις, στη συνέχεια οι παίκτες του Γ. Γκοβερίνου δε φάνηκαν το ίδιο αποτελεσματικοί, σκορπώντας κάθε ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε για να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Δάφνης και αφού προειδοποίησαν δύο φορές, με τον Μπανιά να τραντάζει το δοκάρι της εστίας του Καβακλή, πρώτα με κεφαλιά και έπειτα με εκτέλεση φάουλ,

έφεραν το ματς στα ίσα στο 43’, χάρις στον Καραπιπερή. Αν και η Δάφνη διατήρησε σταθερά την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο β’ ημίχρονο, δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες της, με τους Σωτηρόπουλο και Βλαχάκη να μην μπορούν να νικήσουν τον Ρούμπα και το 1-1 να αφήνει πικρή γεύση στους Φαληριώτες.

«Ξεκινήσαμε πολύ καλά, σκοράραμε στα πρώτα λεπτά, όμως δεν το διαχειριστήκαμε όπως έπρεπε και ισοφαριστήκαμε από μια στημένη φάση», τόνισε ο τερματοφύλακας της ομάδας μας, Μάνος Καβακλής ενώ στάθηκε στο κομμάτι της συγκέντρωσης, για την καλύτερη διαχείριση του σκορ ενόψει της δύσκολης συνέχειας.« Πρέπει να διαχειριζόμαστε καλύτερα το προβάδισμά μας, διότι τα παιχνίδια λιγοστεύουν. Πάμε με στόχο τη νίκη σε κάθε ματς και πιστεύουμε ότι στο τέλος θα κατακτήσουμε το στόχο της παραμονής».

Δάφνη Παλαιού Φαλήρου (Γ. Γκοβερίνος): Καβακλής, Ποζίδης (90' Καραβίδας), Λυκουρόπουλος, Σέχου, Μιχαλακόπουλος, Σωτηρόπουλος (87' Ομασέρε), Μαυρέλης, Γιαννούλης, Βλαχάκης (76' Στρέφι), Μινάι, Σαμπάνης (64' Γιατσάι)

Θρίαμβος Χαϊδαρίου (Κ. Αρζένης): Ρούμπας, Μπάκας, Κόρδας, Μπίκος, Καραπιπέρης, Μπανιάς, Καγιανάς (18' Γκαρδιακός (90' Δάρρας)), Τσιούλος, Φούρλας, Κάραβος, Δραμής (82' Μαρινάκης)