Άγγελος Φυρλής 28/01/2019

Ήττα για την Δάφνη στο Ηράκλειο

Η Δάφνη Παλαιού Φαλήρου πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να αποδράσει από το γήπεδο Ηρακλείου με κάποιο θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την ομώνυμη ομάδα, σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα μας έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Βλαχάκη και Γιαννούλη να μην κατορθώνουν να νικήσουν τον Ντάλλα εξ επαφής. Στο 42’ οι γηπεδούχοι έχασαν τη δική τους ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, καθώς ο Καβακλής απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Κατσούλη.

Κατά τα λοιπά, ο διαιτητής Στεργιώτης αρνήθηκε δύο φορές να καταλογίσει πέναλτι υπέρ της Δάφνης, την πρώτη σε χέρι εντός περιοχής και τη δεύτερη σε ανατροπή του Βλαχάκη.  Τελικά, τη λύση έδωσε για το Ηράκλειο ο Αντωνόπουλος χάρις σε κεφαλιά στο 61’, με τον Βλαχάκη να αδυνατεί να απαντήσει μερικά λεπτά αργότερα, χάνοντας μια κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση. Οι παίκτες της Δάφνης πίεσαν ασφυκτικά για ένα γκολ, κάτι που πλήρωσαν στο 93’, με τον νεοεισελθόντα Τελχάι να διαμορφώνει με πλασέ το τελικό 2-0 .

ΑΕ Ηράκλειο (Καρύδης): Ντάλλας, Μέρτκολα, Θερμός (65’ Σπυρόπουλος), Λιαπίδης, Γκόλιας, Τούμπας, Αντωνόπουλος (86’ Τελχαι), Τσακλάνος (71’ Χρυσαφής), Σπυριδάκης (65’ Αυγουστάτος), Χρήστου, Κατσούλης

Δάφνη Παλαιού Φαλήρου (Γκοβερίνος): Καβακλής, Πάλλας (65’ Σαμπάνης), Λυκουρόπουλος, Σέχου, Πυλαρινός (46’ Μαυρέλης), Σωτηρόπουλος, Βλαχάκης (55’ Ρούμπο), Γιαννούλης, Μινάι, Ποζίδης, Μιχαλακόπουλος